כל מה שצריך לדעת על מערכת של דוד שמש

דודי שמש עוזרים לכם לרתום את אנרגיית השמש כדי להפחית את כמות הכסף שאתם מוציאים על חימום מים ולעזור לשמור על איכות הסביבה. לרוב דוד שמש משלים את מערכת חימום המים הקיימת בביתכם. מערכות חימום מים סולאריות הן, לרוב, מערכות חימום מים משלימות הפועלות לצד דגמים חשמליים, קונבנציונליים קיימים. זה גם פתרון בר-קיימא עבור אנשים המעוניינים לחמם מים ללא חשמל או גז. עם זאת, ללא גיבוי מופעל, אספקת המים החמים שלכם מוגבלת על ידי כמות אור השמש שהמערכת יכולה ללכוד.

יתרונות משמעותיים לשימוש בדוד שמש

שימוש באנרגיית השמש מפחית את עלות חימום המים באופן קונבנציונלי. ואם אתם חושבים על כמות מים חמים שאתם משתמש מדי יום – לשטיפה, כביסה, מקלחת וכל כך הרבה דברים אחרים – זה יכול להוביל לחיסכון משמעותי בכל שנה. ואז יש את ההשפעה הסביבתית. עם בית ממוצע ודוד חשמלי סטנדרטי, השימוש במים חמים אחראי לסביבות 3 טונות של פליטת פחמן מדי שנה. זה נתון עצום, בהתחשב בכך שפליטת הפחמן של מכונית היא כ-4.6 טון בשנה. אז התקנת דוד שמש יכולה להפחית את ייצור כמויות הפחמן של משק הבית שלכם ב-2 טון לפחות בשנה. זו הפחתה משמעותית עבור כדור הארץ.

כיצד פועלת מערכת דוד שמש?

כפי שהשם מרמז, מערכת חימום סולארית פועלת על ידי שימוש באנרגיה התרמית של השמש לחימום מים. לכל מערכת יש קולט, מיכל אגירה, מחליף חום ומערכת בקר. וכמובן, יהיה לכם גם מחמם מים בגז או חשמלי לגיבוי. דודי שמש בירושלים מצוידים לרוב בקולטנים. הקולטים הם הפאנלים הסולאריים שבדרך כלל מוצבים על הגג שלכם. בניגוד לפאנלים סולאריים פוטו-וולטאיים רגילים, אלו אוספים חום. כאשר אור השמש עובר דרך שכבת הזכוכית החיצונית, הוא פוגע בצלחת סופגת. לוח מצופה מיוחד זה לוכד את אור השמש והופך אותו לאנרגיית חום. משם, החום הנוצר עובר לנוזל ההעברה המאוחסן בצינורות קטנים המחוברים לצלחת הסופג, אשר בסופו של דבר מחמם את המים בצינורות שלכם. 

האם דוד שמש עובד כשמעונן?

כן, דוד שמש אכן עובד כאשר מזג אוויר מעונן. עם זאת, זה לא יהיה יעיל ולא יפיק כל כך הרבה אנרגיה תרמית כפי שהוא עושה במזג אוויר שטוף שמש בהיר. לכן, בתנאי מזג אוויר חורפיים, ייתכן שתשתמשו יותר באנרגיה קונבנציונלית. כאן מערכת הגיבוי שלכם נכנסת לפעולה כדי לענות על הביקוש למים חמים.