מהו הסכם חיים משותפים? הדגשים החשובים

הסכם חיים משותפים

איש איננו יודע מה ילד יום. גם בנושאי זוגיות ויחסים, לא תמיד הדברים עובדים לנצח. הסכם חיים משותפים, שנקרא לפעמים גם הסכם ממון, נועד להגדיר את השיתוף המתאים לשני בני הזוג. זהו הסכם שכפי שמעיד עליו שמו, נעשה בהסכמה.

כאן נכתוב בהרחבה מהו הסכם חיים משותפים ולמה כדאי להכיר את הדגשים החשובים שבו.

הסכם ששם את כל הקלפים על השולחן

בכל זוגיות ובפרט ארוכה, נמצאים מתחת לפני השטח הרבה הנחות לא מאומתות. אחת ההנחות היא שכל מה שנכון כאשר הקשר יציב, יישאר נכון גם בהמשך. אולם מה יקרה אם חלילה, בני הזוג ייפרדו? ומה יקרה אם יחול סכסוך? אף הסכם לא יכול למנוע מריבות עתידיות, אולם הסכם חיים משותפים שם את כל הקלפים על השולחן. ההסכם קובע, איך יחולק הרכוש ואיך יחולק הממון (כספים וכל נכס נזיל), בין שני בני הזוג. כאשר מסדירים את הנושא הזה מבעוד מועד, גם במקרה של פרידה אי אפשר לפגוע בזכויות שהוגדרו בהסכם.

לא לנשואים בלבד

חתימה על הסכם חיים משותפים או על הסכם טרום נישואין מתאים לכל זוג שמתנהל במסגרת זוגית קבועה. בית המשפט הכיר בכך שידועים בציבור זכאים לזכויות ממש כמו בני זוג נשואים (או באופן מאוד דומה לכך). על כן, הסכם חיים משותפים דומה בתכליתו ובמהותו להסכם ממון שנועד לזוג נשוי.

חתימה בליווי עורך דין

על הסכם חיים משותפים חותמים בליווי של עורך דין. כמו כל הסכם, צריך לוודא כי הוא מכסה את כל הדברים החשובים בנסיבות חייהם המיוחדות של החותמים. ההסכם צריך למנוע מצב שבו בעתיד יעלו תהיות לגבי הכשרות המשפטית של הסעיפים השונים. מומלץ לפנות אל אורי גנור עורך דין הסכם ממון המתמחה בתחום של הסכמי ממון, הסכמי חיים משותפים ועריכת צוואות (שיכולות להשלים הסכמי ממון, לפי הצורך).

אייל מוסינזון

אייל מוסינזון

בלוגר בתחום האינטרנט ובעלי חיים וחובב בישול מושבע.

הוספת תגובה:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פסנתר ימאהה

כל מי שראה בחייו פסנתרים יוקרתיים שמחירם מגיע לעשרות אלפי שקלים, יידע לומר גם את הפירמה או את המותג שלהם. ימאהה היא מהחברות שמייצרות את

קרא עוד »

הקמת בריכות

הקמת בריכות בדרך הקלה, אפשרי? מסתבר שבהחלט כן. בימינו זה אפשרי לא רק עבור גורמים עסקיים אלא גם לבעלי בתים פרטים ואף לוועדי בתים של

קרא עוד »