ייעוץ מס שבח

ייעוץ מס שבח

כל מי שמכר דירה בשנים האחרונות נתקל בצורך לשלם מס שבח. מדובר בסכום גבוה במרבית המקרים, שמפחית באופן משמעותי את הרווחים על המכירה. מס שבח נתפס על ידי רבים כגזירה שאין מה לעשות איתה, והם לא מתווכחים עם הסכום שנקבע. בפועל, יש בהחלט מה לעשות כדי להפחית את הסכום המקסימלי. הבעיה היא שיש צורך בידע מקצועי ומעמיק לצורך כך, בנושאים מורכבים, והרבה ניסיון בתחום המיסוי ועסקאות המקרקעין. לכן, כדאי לעשות ייעוץ מס שבח.

מהו מס שבח?

מס שבח מקרקעין נקבע לפי רווח הדירה: הפער בין מחיר המכירה של הדירה למכיר הקנייה שלה על ידי מי שמחזיק בה כעת. למשל, קניתם דירה במיליון ₪, ומכרתם אותה ב-1.7 מיליון. ההפרש, 700 אלף ₪, הוא השבח. סך המס הוא 25% מתוך מה שבעל הדירה הרוויח (השבח) בזמן מכירת הדירה. לכך, יש להוסיף הצמדה למדד. את המס צריך לשלם 60 יום לאחר שמוכרים את הדירה (קראו על פריסת מס שבח).

זו רק נקודת הפתיחה. צריך לקזז מהשבח את ההוצאות של רכישה והשבחה של הדירה. אם שיפצתם את הדירה, או שילמתם לעורך דין או מתווך על המכירה, תוכלו להוריד את העלות מסך הרווח, וכך תשלמו פחות מס.

בנוסף, לפי שיטת חישוב המס הליניארית, אין צורך לשלם מס שבח על תקופה שבה הוא לא היה נהוג. כלומר, אם עד שנת 2014 לא היה צורך לשלם מס שבח, אז כל הרווחים על הדירה בתקופה זו לא נכללים בחישוב השבח.  

מי לא צריך לשלם מס שבח?

החל מ-2014, בוטל הפטור הגורף ממס שבח, אבל זה לא אומר שכולם צריכים לשלם שבח. פטור, עד תקרה מקסימלית של 4 מיליון ₪, יינתן למי שיש בבעלותו דירה יחידה למגורים (כולל השכרה) למשך שנה וחצי מינימום. במידה ויש בעלות על דירה נוספת, שימו לב: אם מדובר על בעלות של רבע דירה, או פחות, אתם נחשבים כבעלי דירה אחת בלבד, וזכאים לקבלת פטור.    

ייעוץ מס שבח – רק עם מומחים

הבנו, אם כך, שניתן לקבל הפחתה בתשלום מס שבח, או פטור מוחלט, במקרים מסוימים. אז בהחלט יש מה לעשות. תוכלו לגלות פתאום, להפתעתכם, שחלק מההוצאות ששילמתם על השבחת הדירה לקראת המכירה, או אפילו כולן, ייחשבו לכם לצורך הפחתת שיעור תשלום המס. אבל איך תדעו מה נחשב ומה לא? ואולי מגיע לכם פטור, ועדיין דורשים מכם תשלום מס? קראו בהרחבה בנושא באתר נדלן טקס.

 

אייל מוסינזון

אייל מוסינזון

בלוגר בתחום האינטרנט ובעלי חיים וחובב בישול מושבע.

הוספת תגובה:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פסנתר ימאהה

כל מי שראה בחייו פסנתרים יוקרתיים שמחירם מגיע לעשרות אלפי שקלים, יידע לומר גם את הפירמה או את המותג שלהם. ימאהה היא מהחברות שמייצרות את

קרא עוד »

הקמת בריכות

הקמת בריכות בדרך הקלה, אפשרי? מסתבר שבהחלט כן. בימינו זה אפשרי לא רק עבור גורמים עסקיים אלא גם לבעלי בתים פרטים ואף לוועדי בתים של

קרא עוד »